Какво да очакваме от имотния пазар в страната през 2021 г.?
Краят на 2020 г. се очертава като много силен, в сравнение с последните тримесечия за изминалите няколко години. Имаше голяма активност от страна на купувачите, като се случиха и не малко сделки с имоти, продавани от по-дълго време.
Началото на всяка година традиционно не е много активно за пазара на имоти. Това се очаква и за началото на 2021 г., каза Боянов.
През последните години и Агенцията по вписвания не работи заради инвентаризация почти през целия месец януари. Така че се случват основно сделки, започнати в края на предишната година, а новите, стартиращи в началото на годината, са по-малко.
Цените най-вероятно ще са в същите диапазони, поне до изтичането на последния мораториум върху плащането на кредитите и анализ на това каква част от длъжниците на банките ще могат да влязат във финансова форма и да продължат с вноските си.
Лично аз очаквах корекция на продажните цени на имотите в посока надолу още за края на 2020 г., но извънредната обстановка, първият и вторият мораториум, засиленото участие на банките в отпускането на жилищни кредити за готови жилища с Акт 16, както и появата на пазара на голям брой купувачи на първи дом със собствени средства, промениха ситуацията и пренесоха очакванията ми за това през новата 2021 г., казва Боянов.
Имоти на Акт 14
От друга страна, продължава намаленото кредитиране за краен клиент на Акт 14, който купува в сграда в процес на строеж.
Това, от своя страна, ще забави още темпа на продажби на сградите в строеж, най-вече тези на инвеститори с по-малък опит, особено ако срещнат трудности в заместването на по-голямата част от клиентите с кредит с такива със собствени средства.
Това, както и по-ниската доходност на имотите под наем, спира от покупка и част от инвеститорите, като те са в изчакване на по-изгодни сделки
Наеми
Наемните цени на жилищата и търговските помещения (заедно с няколко
месеца на затворени магазини в търговските центрове) понесоха основния
удар от страна на недвижимите имоти в последните три тримесечия на 2020
г.
Докато големият брой жилищни имоти под наем може да се види основно в
имотните сайтове, то празните търговски помещения се виждат много
по-често, защото ежедневно минаваме покрай тях.
Наемните цени на жилищата са с около 20% надолу и предлагането значително превишава търсенето. И нещата не се подобриха дори с най-силните за наемния пазар месеци от края на август до края на ноември.
В тази връзка, очаквам цените и съотношението търсене – предлагане на наемния пазар за жилища да се запази и през 2021 г. Това поставя част от инвеститорите в недвижими имоти в позиция на изчакване на по-добри цени, особено тези, които купуват имотите не за препродажба, а за да ги отдават под наем.
Нека не забравяме, че човек може да сключи както изгодна, така и лоша сделка, независимо дали пазарът е на върха или на дъното,
خبر